Erasmus Öğrenci Değişimi

CE Öğrencilerimizin Eylül 2022 itibarıyla gittikleri en popüler 7 Üniversite:

  1. Duisburg-Essen Üniversitesi (Essen)
  2. Politecnica de Catalunya Üniversitesi (Barcelona)
  3. Aarhus Üniversitesi (Aarhus)
  4. KU Leuven (Leuven)
  5. Luleâ Teknoloji Üniversitesi (Luleâ)
  6. Strathclyde Üniversitesi (Glascow)
  7. Széchenyi István Üniversitesi (Győr)

country_vs_studentnumber

Erasmus/Değişim Koordinatörleri:

S. Zuhal Akyürek

Eren Düzenli (Araştırma Görevlisi)

Gamze Muratoğlu (Araştırma Görevlisi)

 

Faydalı Bağlantılar:

Uluslararası İşbirliği Ofisi

ICO Takımı

Erasmus Avrupa Hareketlilik Kriterleri

Erasmus Avrupa Hareketlilik Ortak Üniversiteleri

Erasmus Avrupa Hareketlilik Belgeleri

!!! İnşaat Mühendisliği Bölümü için Erasmus Kısıtlamaları !!!

 

ÖĞRENCİ DENEYİMLERİ

Merve Güçdemir, Güz 2019, Strathclyde Üniversitesi, Glasgow:

2019 Güz döneminde, 4. sınıf lisans öğrencisi olarak, Glasgow, İngiltere'deki Strathclyde Üniversitesi'nde okudum. Strathclyde Üniversitesi, 1796 yılında kurulmuş bir kamu araştırma üniversitesi olup, Glasgow, İskoçya'da yer almaktadır. Eylül 2019'da ilk geldiğimde, üniversitenin düzenlediği turlara katılma şansım oldu ve Glasgow ve yakın şehirlerde seyahat ettim. Güz dönemi boyunca öğrenci yurtlarında kaldım ve farklı ülkelerden 5 kişiyle birlikte yaşadım. Dünyanın dört bir yanından gelen birçok insanla tanıştım; Türkiye hakkındaki düşüncelerini ve görüşlerini öğrendim ve onlara Türkiye hakkında bazı şeyler anlattım. METU İnşaat Mühendisliği bölümündeki derslerimize benzer konularda 6 ders aldım, ancak tek fark, sadece 1 sınavları (final sınavı) olmasıydı. Derslerin notlandırılması daha çok katılım, laboratuvar, ödevler ve projelere dayanıyordu. 2 Rus ve 1 Fransız profesörüm vardı, bu yüzden sadece İngiliz ve İskoç aksanlarını değil, aynı zamanda başka aksanları da öğrenme şansım oldu. Yaşam standartları çok iyiydi ama Türk Lirasının Büyük Britanya Poundu karşısındaki döviz kuru masraflarımı daha zorlaştırdı. Yemeklerimi kendim pişirdim ve kıyafetler için kullanılan çamaşır makineleri ücretliydi. Genel olarak Erasmus programına katıldığım için mutluyum ve Strathclyde Üniversitesi'ne gittim.

 

Muhamad Abiyyu Ali Putra, Güz 2019, Bielsko-Biała Üniversitesi, Polonya:

4. sınıfımın Güz döneminde Polonya'daki Bielsko-Biała Üniversitesi'nde (UBB) okudum. UBB, 2001 yılında kurulmuş ve daha önce Łódź Teknik Üniversitesi'nin bir parçasıydı. Bielsko-Biała, yaklaşık 170.000 nüfuslu küçük bir şehirdir. Eylül 2019'da Polonya'ya gittim ve Bielsko-Biala'daki yurda gitmeden önce birkaç şehri ziyaret etme şansım oldu. İlk hafta, Üniversitenin uluslararası ofisi Erasmus öğrencileri için oryantasyon günleri hazırlamıştı ve ben de Polonya'yı ve genel olarak Bielsko-Biala'yı tanırken diğer Erasmus öğrencileriyle (şaşırtıcı bir şekilde çoğu Türk'tü) tanışma şansı buldum. Polonya dilinin çok zor olduğunu ve insanların daha sessiz olduğunu düşünüyorum ama konuşmaya başladığınızda çok dost canlısı olabiliyorlar.

 

Ediz Karaali, İlkbahar 2020, Universitat Politecnica de Catalunya (UPC), İspanya

2020'nin Ocak sonunda Barcelona'ya geldim. Barcelona'da La Sagrada Familia ve Casa Batllo gibi ünlü İspanyol mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan bazı tarihi yerleri ziyaret etme şansım oldu. Coğrafi Bilgi Modellemesi, Ulaşım ve Performansa Dayalı Sismik Tasarım dersleri aldım. İnsanlar burada çok dost canlısı ve dünyanın her yerinden birçok insanla tanıştım, ayrıca bir İspanyolca dersi alıyorum ama Katalonya'da insanlar genellikle Katalanca konuşuyor. Erasmus Programına başvurduğum için mutluyum. Çalışırken sosyal yeteneklerinizi geliştirme ve yeni kültürler öğrenme fırsatı sunan güzel bir fırsat.


Öğretim Üyeleri için Erasmus

Öğretim Görevlisi Hareketliliği (STA), bir Avrupa/Avrupa dışı Erasmus+ ortak üniversitesinin öğretim üyelerinin, Erasmus Yükseköğretim Kurumu Şartı'na (ECHE) sahip Türk Yükseköğretim Kurumu (HEI) gibi METU'yu ziyaret edip ders vermek ve ortak akademik/eğitimsel faaliyetlerde bulunmalarını; veya tersi, METU'dan bir öğretim üyesinin bir ortak üniversiteyi ziyaret etmesini sağlayan bir faaliyet alanıdır.

Middle East Technical University'de öğretim görevlisi hareketliliği için nasıl başvurulur?

METU'ya gelen öğretim görevlisi olarak ziyarette bulunmak isteyen öğretim üyeleri, ziyaretlerini organize etmek için ilgili akademik veya idari departmanla doğrudan iletişime geçmelidir. Potansiyel akademik ziyaretçilere, ders programının ilgili akademik departmanla belirlenmesi gerektiğinden, departmanlardaki değişim koordinatörleriyle iletişime geçmeleri önerilir.

Öğretim görevlisi hareketliliğinin süresi, seyahat süresi hariç olmak üzere minimum 5 günden maksimum 2 aya kadar değişebilir.

Daha fazla bilgi için ziyaret edin: https://ico.metu.edu.tr/teaching-mobility-0

METU İnşaat Mühendisliği Bölümüne son ziyaretçi öğretim üyeleri ve verdikleri ders konularının bir örneği aşağıdaki tabloda görülebilir:

Adı Soyadı

Üniversite

Tarih

Konu

Murat Saatçioğlu

Ottawa Üniversitesi, Kanada

Şubat 2020

Önceki Depremlerden Alınan Dersler

Ng Cheng Yee

Petronas Teknoloji Üniversitesi (UTP), Malezya

Şubat 2020

Malezya'da derin deniz geliştirme yolculuğu

Joan Manuel Larrahondo Cruz

Pontificia Universidad Javeriana Bogota, Kolombiya

Nisan 2019

Madencilik Atığı: Jeoteknik-Reolojik

Davranış ve Tasarım Prensipleri

Deying Li

Çin Jeobilimler Üniversitesi (Wuhan), Çin

Temmuz 2018

Çin'de heyelan risk değerlendirmesi ve yönetimi

Yutaka Gonda

Niigata Üniversitesi, Japonya

Temmuz 2018

“SABO” Erozyon Kontrol Mühendisliğinin Tanıtımı

Eduardo Alonso

UPC Universitat Politècnica de Catalunya, İspanya

Haziran 2018

Heyelanların Tetiklenmesi ve Hareketi (2017 Rankine dersi)

Uwe Dorka

Kassel Üniversitesi, Almanya

Mayıs 2018

Yapı Mühendisliği

Oliver Reul

Kassel Üniversitesi, Almanya

Mart 2015

Yatay toprak hareketleri nedeniyle kazıklara etkiyen yanal basınç