ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü lisans programı 2007 yılından beri ABET akreditasyonuna sahiptir.

Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu (ABET, https://www.abet.org/ ) Amerika Birleşik Devletleri merkezli, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Bu kuruluş fen bilimleri, programlama, mühendislik ve mühendislik teknolojileri programları için akreditasyon sağlar; bu disiplinlerdeki üniversite veya üniversite programlarını ön lisans, lisans ve yüksek lisans derecelerinde akredite eder.

ABET, Amerika Birleşik Devletleri'nde sektörde profesyonel mühendislik lisansı verilirken kullanılacak bir eğitim standardı oluşturmak amacıyla başlatıldı. Günümüzde, kuruluşundan 80 yıldan uzun bir süre sonra, ABET standartları bu temel rolü oynamaya devam etmektedir ve tüm dünyada Fen Teknoloji Mühendislik Matematik (STEM) disiplinleri için eğitim kalitesinin bir ölçütü haline gelmiştir.

ABET akreditasyonu ile, öğrenciler, işverenler ve toplum, ilgili programın küresel bir iş gücüne girmeye hazır mezunlar üreten eğitim kalitesi standartlarını karşıladığından emin olabilirler.

ABET üye kuruluşlarına bağlı teknik profesyoneller tarafından geliştirilen ABET kriterleri, öğrencilerin deneyim ve öğrenimlerine odaklanmaktadır. Kalite, hassasiyet ve güvenliğin çok önemli olduğu teknik disiplinlerdeki programlara değer katması sebebiyle ABET'in gönüllü hakemlik sürecine dünya çapında saygı duyulmaktadır. ABET'e bağlı 2.200'den fazla sayıdaki hakem-uzman kadrosu, özel sektörde, üniversitelerde ve Amerika'daki kamu kurumlarında çalışanlardan oluşmakta, ve bu kişiler dünya çapında eğitimde kalite güvence faaliyetlerini desteklemek için program değerlendiricisi, komisyon üyesi, yönetim kurulu üyesi ve danışman olarak hizmet vererek zaman ve çaba harcamaktadırlar.

ABET akreditasyonu isteğe bağlıdır ve bugüne kadar 32 ülkedeki 812 üniversiteden 4.144 program ABET akreditasyonu almıştır. Her yıl 100.000'den fazla öğrenci ABET onaylı programlardan mezun olmaktadır, ve 1932'den beri milyonlarca mezun ABET onaylı programlardan derece almaktadır.

ABET tarafından akredite edilmiş programları bu linkte bulabilirsiniz:

https://amspub.abet.org/aps/name-search?searchType=institution

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü'nün ABET akreditasyonu hakkında sorularınız için bölüm başkanlığı ile iletişime geçebilirsiniz:

http://ce.metu.edu.tr/tr/yonetim

Kıyı ve Deniz Mühendisliği Laboratuvarı

Hidrolik Laboratuvar Ekipmanları

İnşaat Malzemeleri Laboratuvar Test Cihazları

Zemin Mekaniği Laboratuvar Ekipmanları

Malzeme Mukavemeti Laboratuvarı

Ulaşım Laboratuvar Ekipmanları