Hidrolik laboratuvarı 3000 m2 ana kapalı alan ve iki adet 90 m2 ek salona sahiptir. Toplam 800 m3 hacminde iki yeraltı su deposu, ve yükseltilmiş sabit yük tanklarına ve boru sistemine su basmak amacıyla herbiri 300 lt/s kapasiteli iki adet pompa istasyonu bulunmaktadır.

Kapalı alanın büyük bölümü hidrolik model çalışmalarına ayrılmıştur. Bilimsel araştırmalarda ve öğrenci deneylerinde kullanılan temel deneysel düzenekler bulunmaktadır. Yatay kanallar, değişken eğimli kanallar, dalga kanalı, sediman kanalı, boru sistemleri, su-darbesi düzeneği, dolusavaklar, giriş vorteks ve kapak aşağı-çekme yükleri deney düzenekleri halihazırda kullanılmakta olanlardır.

Klasik akım ölçüm yapı ve ekipmanlarından başka, elektronik kuvvet, basınç ve ivme ölçerler, akustik hız ölçer, ultrasonik debi ölçer, ultrasonik taban seviye ölçer ve bilgisayar kontrollü veri toplama sistemleri mevcuttur. Laboratuvarda hidrolik model inşaası için bir makine atölyesi bulunmaktadır.

Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) araçları öntasarım, deneysel çalışmalara hazırlık ve fiziki modellerde yapılması zor olan testlerin gerçekleştirilmesinde kullanılmaktadır. HAD çözümlemeleri için kullanılan yüksek başarımlı masaüstü bilgisayarların bulunduğu bir bilgisayar laboratuvarı vardır. Sayısal çözümlemeler için FLUENT ve Flow-3D gibi ticari yazılımlar da kullanılmaktadır.

Tanıtım videosu için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız:

http://civil.ce.metu.edu.tr/tanitim/www/index.php?id=7

Web Sayfasi: https://blog.metu.edu.tr/hidromek/home/